Realitný maklér s výškou provízie 100%
Čo všetko zahŕňa práca realitného makléra
Realitný maklér je sprostredkovateľom medzi predávajúcim a kupujúcim na trhu realít. Táto na prvý pohľad lukratívna práca však vyžaduje viac než len komunikatívnosť či prehľad o aktuálnej situácii na trhu. Čo všetko vlastne realitný maklér robí, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Realitný maklér a jeho provízia
Výška príjmu realitného makléra závisí od troch premenných:
- počtu zrealizovaných obchodov,
- výšky provízie realitnej kancelárie za uskutočnenie obchodu,
- percenta z tejto provízie, ktoré prináleží priamo maklérovi.
Výška podielu realitnej kancelárie sa pohybuje medzi 2 – 4 % z predajnej ceny nehnuteľnosti. Percento, ktoré dostane maklér, je pritom vo väčšine realitných kancelárií stanovené na 50 – 60 % z výšky provízie realitnej kancelárie. Veľmi výnimočne, ako je to napríklad v ESTATE UNION, je možné po splnení stanovených podmienok získať až 100 %. Realitný maklér s výškou provízie 100% má na starosti kompletne celú transakciu. Od vyhľadania nehnuteľnosti na predaj, prenájom, vypracovanie kvalitnej prezentácie, obhliadky s potenciálnymi záujemcami, vypracovanie kompletnej dokumentácie (zmluvy, odovzdávacie protokoly, návrhy na vklad) po jej odovzdanie novému vlastníkovi, nájomcovi.
Čo je náplňou práce realitného makléra
Realitný maklér v mene predávajúceho zadáva ponuky na predaj či prenájom jeho nehnuteľnosti. Kupujúcemu naopak pomáha vhodné nehnuteľnosti podľa stanovených požiadaviek vyhľadať. Okrem toho sprevádza záujemcu počas prehliadok a vedie obchodné rokovania medzi kupujúcim a predávajúcim. Jeho úlohou je tiež zabezpečenie vypracovania potrebných dokumentov, ako je kúpno-predajná zmluva a podobne. Maklér musí byť preto dostatočne všestranný. Aby zvládol všetky potrebné činnosti na profesionálnej úrovni, musí byť sčasti ekonómom, právnikom aj psychológom.
Práca realitného makléra je veľmi náročná a jeho vedomosti musia byť veľmi všestranné. Veľa ľudí má predstavu, že táto prácu si nevyžaduje skoro žiadnu námahu. Je to jednoduché odfotenie domu, bytu, pozemku mobilom a vytvorenie krátkeho popisu nehnuteľnosti. Uverejnenie inzerátu na weboch a je to vybavené.
Pravda je však iná. Realitný maklér dohliada na celý proces, preveruje reálnosť transakcie, aby každá zo zúčastnených strán neutrpela žiadnu škodu. Plánuje celý proces prevodu peňazí medzi stranami, odovzdanie nehnuteľnosti novému vlastníkovi, sťahovanie starého vlastníka nehnuteľnosti do nového bývania, pomáha pri prepise dodávateľov energií.
Organizuje stretnutia podpisu záložných zmlúv v banke, zosúlaďuje termín podpisu kúpnej zmluvy, dohaduje obhliadku nehnuteľnosti so súdnym znalcom. Sumarizuje všetky dokumenty potrebné k prevodu vlastníckeho práva na katastri, potvrdenie o nedoplatkoch na chode a správe bytového domu (pri predaji bytu), podáva dokumenty na kataster. Následne kontroluje či celý proces prevodu vlastnického práva na katastri prebieha bez komplikácii.Realitný maklér s výškou provízie 100% robí všetky tieto úkony sám. Za to mu v Estate Union prináleži celá vyprodukovaná provízia.
Čo čaká od realitného makléra klient
Úlohou realitného makléra je sprevádzať klienta celým procesom predaja alebo kúpy. Inak povedané — stáva sa sprostredkovateľom predaja, kúpy alebo prenájmu nehnuteľnosti. Za týmto účelom vykonáva niekoľko činností.
Realitný maklér prejde pred začiatkom svojho pôsobenia školením. Samotné školenie však nestačí. Klienti od neho čakajú vysokú odbornosť a široký rozhľad. Často potrebujú kvalifikovanú radu o samotnom výbere nehnuteľnosti, právnom postupe obchodného konania, prevode vlastníctva a prehlasovania u dodávateľov energií.
Maklér musí byť tiež ochotný riešiť prípadné dodatočné problémy, a to minimálne 6 mesiacov po uskutočnení obchodu. V neposlednom rade by mal byť komunikatívny a vždy dbať na to, aby obom stranám, ktoré uzatvorili obchod, boli poskytnuté profesionálne služby.
Potrebujete predať nehnuteľnosť? Kliknite sem. Rád vám pomôžem.